Chciałbyś dowiedzieć się jakie sprzęty przydadzą Ci się na początek przygody z pszczelarstwem? Dobrze trafiłeś, bo w poniższym artykule wyjaśnię, jaki sprzęt pszczelarski jest niezbędny. Nie będzie tu poruszana tematyka kupna samych pszczół i ula (to dość obszerny temat). Zatem zobacz jakie narzędzia pszczelarskie będą Ci potrzebne na początek.
Po pierwsze bezpieczeństwo – strój pszczelarski
Absolutny must-have? Moim zdaniem tak, ale od Ciebie zależy wariant, który wybierzesz.
Najbardziej potrzebnym elementem garderoby jest kapelusz pszczelarski, który ochroni najwrażliwsze partie ciała – głowę i szyję. Lepiej nie zaglądać do ula bez niego, ponieważ użądlenie w okolicy szyi może mieć bardzo przykre konsekwencje. Nawet jeśli nie jesteś uczulony na jad pszczeli, użądlenia w tej okolicy są wyjątkowo nieprzyjemne. Przy pojawieniu się opuchlizny, mogą wystąpić nawet problemy z oddychaniem.
Bluza pszczelarska to częsty wybór wśród pszczelarzy. Chroni ona ubrania przed zabrudzeniem, a kapelusz doczepiony jest najczęściej za pomocą zamka. Ryzyko przedostania się pszczoły pod ubranie jest wtedy dużo mniejsze.
Najbezpieczniejszym strojem jest kombinezon pszczelarski. Chroni on ciało od stóp do głów. Ryzyko przedostania się owadów pod odzież jest minimalne (mnie się nigdy nie zdarzyło). Warto zainwestować w kombinezon z naturalnych materiałów (np. bawełna). W takim stroju ciało będzie oddychać, a to wyjątkowo ważne. Chodzi nie tylko o komfort pracy. W oddychającym ubraniu człowiek także mniej się poci, a pot może powodować większą drażliwość pszczół.
Z czym do ula?
Nieodłącznym elementem pracy w pasiece są przeglądy. Co jest niezbędne podczas zaglądania do pszczół?
Mieszek (podkurzacz)
Z pewnością podstawą jest mieszek, który produkuje dym. Ma on za zadanie uspokajać pszczoły. Warto wybrać taki, który nie zardzewieje zbyt szybko.
W sklepach można kupić gotowe „paliwa” do mieszków, jednak według mnie jest to zbędny wydatek. Wystarczy nieco lekko spróchniałego drewna, kawałek gazety i zapałka ?
Dłuto pszczelarskie
Kolejnym bardzo przydatnym narzędziem jest dłuto pszczelarskie, które pomaga manipulować ramkami. Pszczoły produkują kit. Jest to ich naturalny sposób na uszczelnienie ula. Przez kit i wosk, które nieco się lepią, ciężko wyciągnąć ramko z ula. Dłuto ma zazwyczaj dwa metalowe końce, które umożliwiają zeskrobanie nadmiaru kitu czy wosku i podważenie ramka.
Niektórzy próbują dłuto zastąpić nożem, ale raczej nie ma to większego sensu. Dużo wygodniej pracuje się dłutem, a nie jest to znaczny wydatek. Przy zakupie zwróć uwagę nie tylko na zakończenia dłuta, ale także na uchwyt. Wygodniej pracuje się narzędziem z drewnianą rączką.
Miotełka pszczelarska
Dla ludzi, którzy nigdy nie pracowali z pszczołami, może się to wydawać dziwne. W końcu chyba nie trzeba zamiatać ula jak podłogi w domu? Miotełka jest bardzo przydatna, gdy wyciągnięte ramko obsiadają pszczoły. Często pszczelarza interesuje samo ramko, bo np. chce sprawdzić, czy pszczoły zgromadziły zapasy, albo czy czerwiu jest wystarczająco. W takiej sytuacji należy delikatnie odgarnąć pszczoły miotełką. Dodatkowo można wspomóc się także dymem z podkurzacza.
Ważne jest, aby miotełka była wykonana z miękkiego włosia, które nie zrobi krzywdy owadom. Najlepsze są miotełki z włosiem naturalnym – np. ze świńskiej szczeciny lub końskiego włosia.
Sprzęty do miodobrania
Większość ludzi decyduje się na założenie pasieki, aby móc cieszyć się własnym miodem. Jednak z zakupem sprzętu do miodobrania wstrzymałabym się do pojawienia się miodu w ulach ?
Niedoświadczony pszczelarz nie zawsze będzie mógł cieszyć się obfitymi zbiorami w pierwszym roku. Gdy uzbiera się kilka ramek z miodem, może lepiej jest rozważyć przewiezienie ich do znajomego pszczelarza i u niego wywirować miód?
Mniej, ale dobrej jakości
Według mnie warto zainwestować na początek w dobrej jakości podstawowe przedmioty i kombinezon pszczelarski. Resztę rzeczy można dokupować po trochę, gdy już nabierzesz doświadczenia z pszczołami i sam zauważysz, co Ci się przyda.